På denne smukke og interessante tur oplever vi kulturbyerne Krakow og Wroclaw på et fantastisk rejsetidspunkt i slutningen af april måned. Vi passerer igennem charmerende landskaber og får et grundigt indblik i Polens turbulente historie. Det opleves både i de to smukke og spændende byer samt i Berlin på hjemrejsedagen. Dertil kommer en lang række interessante oplevelser som: besøg på Oskar Schindlers fabrik i Krakow og udflugten til Auschwitz, et af den europæiske civilisations lavpunkter. Vi besøger desuden saltminerne i Wieliczka, hvis statuer, gange og haller alle er lavet ud af salt. Derudover bliver der tid til en sejltur og til at opleve såvel det jødiske Krakow, det kongelige Krakow og det folkelige Krakow. Endelig kan vi se frem til en enestående oplevelse ved besøget på klosteret Jasna Gora i Czestochowa, hvor vi bliver del af pilgrimmenes messe ved Den Sorte Madonna – Polens nationale katolske Moder.
Markedspladsen med Mariakirken i baggrunden i Krakow. Et af de områder vi bor tæt på og bliver meget bekendte med på rejsen. Foto Anders Bager Eriksen, Historiske Rejser
Rejsen koster 7700,- DKR. Eneværelsestillæg: 1700 DKR
Rejsen indeholder:
Bestilling af rejsen foretages ved at henvende sig til Historiske Rejser på 20 93 17 14 eller mail@historiskerejser.dk – herefter spørges til navn, adresse, telefon og mail – hvorpå der sendes faktura med depositum á 2000 DKR, der bekræfter ens tilmelding.
Opsamling: Den Gamle Grænsekro – Q8 i Bramdrupdam – Samkørsel Fyn Middelfart – Parkering Odense Syd ved Odense – Nyborg Station – Korsør Station – Slagelse Stop 39 og Nordstjernen Station (Køge)
Aflæsning : Padborg – Rødekro – Hammelev – Den Gamle Grænsekro – Q8 Bramdrupdam – Fredericia Station – Middelfart – Odense Parkering Syd – Nyborg Station.
1.dag: Den gamle Grænsekro – Gedser-Rostock – Wroclaw
Der starter med at være opsamling fra Den Gamle Grænsekro (med parkeringsmulighed). Herfra fortsætter vi med opsamling ved Bramdrupdam, Fredericia, Middelfart, Odense og Nyborg Station og med flere opsamlingssteder på Sjælland, blandt andet Køge Nordstjernen kører vi mod Gedser, hvor vi sejler fra Danmarks sydligste punkt mod Rostock. Undervejs venter der os en lækker frokostbuffet ombord.
Her nyder vi sejlturen til Rostock med den smukke indsejling fra Warnemünde og til færgehavnen. Derpå kører vi østpå forbi Greifswald og videre mod grænsen til Polen. Vi krydser grænsen ind til Polen ved Stettin, vi hører om Pommerns hovedby med Hakenterrasserne og Grifslægtens slot. Turen går videre – fra Pommern (Pomorze), til Vestpreussen/Lebus og videre ind i Schlesien (Slask) – de områder der var tyske indtil 1945 og derpå blev polske. I løbet af dagen vil vi komme ind på de sammenvævede historiske og politiske forhold der har været mellem Tyskland og Polen. Dagens mål er Schlesiens fornemme hovedstad Wroclaw, der lige så ofte kendes for dens tyske betegnelse Breslau.
Vi bor helt centralt i den charmerende by på øen Tumski, hvor vi ligger ved siden af katedralen og mange af de andre charmerende bygninger. Det vil være oplagt at gå en tur efter at vi har nydt aftensmaden på hotellet, der ligger direkte ud til floden Oder.
Hotel Tumski i Wroclaw ligger på en ø midt i floden Oder. I baggrunden kan man skimte domkirken der ligeledes ligger midt i floden. Foto: Anders Bager Eriksen, 2022
2.dag: Wroclaw Byrundtur og Krakow
Efter morgenmaden pakker vi bussen, men sætter os ikke ind. Vi går derimod på byrundtur i den smukke by, som vi i øvrigt vender tilbage til senere på turen. Turen er både en præsentation af byen, men også en tur, hvor man kan få gode forslag til, hvad man kan lave, når vi returnerer til byen. Fra hotellet har vi udsigt til en lang række kirker, da katedraløen igennem århundreder var en lille kirkestat, der fungerede selvstændigt i forhold til den øvrige del af byen. Her var en lang række af kirkelige institutioner repræsenteret og forskellige kirkelige retninger repræsenteret, så overalt i byen møder man kirker og kapeller, som var man i Rom. Kronen på værket er Domkirken, som vi går ind og ser. Vi går langs floden Oder, hvor turbådene sejler lystigt og videre mod universitetsområdet, der er kendt for dens utroligt smukke bygninger, der vidner om byens habsburgske og preussiske regenter, der begge satte byen og Schlesien højt, hvilket ses tydeligt i udsmykningen på universitetet.
Vi fortsætter til markedspladsen Rynek. Den er centreret med rådhuset i midterdelen med det ene handelshus efter det andet udenom. Hvor end vi kigger hen, vidner alt om fortidens rigdom. Det er særligt imponerende at tænke på, at pladsen lå i total ruin efter Anden Verdenskrig, hvor kampene om Breslau i slutfasen af krigen hører til blandt de hårdeste.
Wroclaw med katedraløen i baggrunden ved siden af de mange andre kirker. Foto: Wikimedia Commons, Filori (2015).
Der bliver pause og tid til frokost i Wroclaw, inden vi møder bussen og fortsætter videre østpå mod Krakow.
Turen er præget af mellemhøje bjerge igennem det østlige Schlesien og Lillepolen, men også af Katowice – et af Europas største industriområder. Vi ankommer til Krakow, hvor vi skal bo på Hotel Polonia de næste 4 nætter – igen dejligt centralt og i gåafstand. Kun få hundrede meter fra Floriansporten, Barbakan og Markedspladsen i Krakow.
SE HOTEL POLONIA – VORES HOTEL I KRAKOW
Vi spiser fælles aftensmad på hotellet første aften
Krakows naturlige centrum er markedspladsen med markedshallen. Foto: wikimedia Commons, Jorge Lascar (2012)
3.dag : Krakow – Markedspladsen – Wawel og Sejltur
Efter vi har nydt morgenmaden gør vi klar til at opleve Krakow til fods.
Overfor hotellet møder man en park der omkranser hele det historiske centrum. Parken markerer hvor den tidligere bymur gik indtil man sløjfede forsvaret efter Napoleonskrigene. Et prægtigt forsvarsværk står dog stadig i form af Barbakan, der er en osmannisk forsvarstanke om en udbygget runding på forsvaret, som der kun findes få tilbageværende af i Europa. Vi hører om det vigtige slag ved Grunwald i 1410 hvor de prøjsiske ridderhære blev besejret i det nordlige Polen.
Barbakan et bemærkelsesværdigt forsvarsværk i Krakow. Foto fra Q Hotel
Vi følger herfra kroningsruten for de polske konger, der blev kronet i Krakow, der siden 1300-tallet blev kronet på Wawel og kroningsprocessen i byen startede ved Florianskirken og gik herpå igennem byen ved Floriansporten.
Vi får præsenteret den smukke markedsplads, hvor den smukke markedshal i renæssance deler pladsen op mellem den side hvor de to kirker Mariabasilikaen, hvis indvendige pragt af farvelagte korshvælvinger og den tyske mesterskærer Veit Stoss fantastiske træskårne alter får folk til at valfarte til kirken. Midt på denne side af den enorme plads ligger en af Polens ældste kirker, hvor den hellige Adalberts relikvier opbevares. På den anden side af pladsen står rådhustårnet uden sit rådhus i ensom majestæt.
Andre vælger måske at sætte sig og nyde livet og herfra vil man måske opleve Hejnal – trompetblæseren der viser sig fra tårnet med det afbrudte blæs, der skal symbolisere at mongolerne historisk ramte ham.
Mariakirken med statuen af Adam Mickiewicz foran. Foto fra Pixabay
Herefter bevæger vi os mod det historiske Jagiellonuniversitet der blev grundlagt i 1300-tallet og som bl.a har haft Kopernikus som en af sine mest berømte tænkere igennem tiderne. I oktober 1939 var universitetet offer for den nazistiske krig mod den polske intelligentsia, da professorer blev lokket i et baghold og fængslet og herpå sendt i koncentrationslejre. Vi går ind på universitetet for at se rammerne om det gamle universitet.
Herfra bevæger vi os mod borghøjen Wawel, der knejser op over floden Wisla og ofte nævnes som Krakows eller hele Polens Akropolis. I generationer regerede de polske konger fra slottet, og her grundlagde man den fornemme tradition for at lade de polske regenter blive begravet i fornemme sarkofager og mausolæer i katedralen. Et af de mest imponerende af disse er Sigismundkapellet, der regnes for italiensk renæssances mesterværk nord for Alperne. Vi ser dette og meget mere på vores tur på Wawel.
Krakows Wawel hvor de fleste af Polens store personligheder ligger begravet i prægtige gravmæler. Foto fra Pixabay
Fra Wawel går vi ned mod Wisla hvorfra der for de interesserede venter os en sejltur på floden der bringer os ud til de ydre dele af Krakow, hvor vi blandt andet ser smukke klostre fra floden, men også hvor Karol Wojtyla boede inden han blev kardinal og siden hen pave. Vi nyder sejlturen sidst på eftermiddagen.
En skøn sejltur på Wisla venter os. Foto fra Getyourguide
Aftenen kan nydes på en af de mange restauranter i centrum af Krakow.
4.dag: Auschwitz – Nulpunktet i Europas Historie
Efter morgenmaden kører vi på udflugt vestpå mod den polske by Oswiecim, der mere kendes for dens tyske betegnelse Auschwitz. På vej til lejren gennemgår rejselederen grundigt de bredere perspektiver af den dystre historie.
Denne lejr er for de fleste forbundet med de mørkeste dele af den europæiske historie. Den fungerede såvel som KZ-lejr, udryddelseslejr og som arbejdslejr. Men det var som udryddelseslejr, at man primært kender den. Ved ankomst starter vi med at få et indblik i Auschwitz I, den der kaldes stamlejren. Det er en stærk og hård oplevelse, hvor de indsatte ikke blev regnet for andet end en økonomisk vare, som man skulle udnytte optimalt, inden de skulle elimineres. Derudover eksperimenterede man med udviklingen af effektive udryddelsesformer. Man skal være forberedt på barske og chokerende indtryk, som vil blive stående længe på nethinden, for eksempel barnesko og hår fra de henrettede.
Efter denne stærke oplevelse spises der midtvejs, og om eftermiddagen kører vi til området, hvor udryddelseslejren Birkenau lå. Her er væsentligt mindre bevaret, men langt flere døde her end i Auschwitz I. Vi går en tur i området og kører derpå tilbage til Krakow.
Det er valgfrit at deltage i denne tur.
Auschwitz-Birkenau – en af den europæiske civilisations lavpunkter. Foto fra Pixabay
Vi er forventet tilbage i Krakow sidst på eftermiddagen.
5.dag: Saltminerne i Wieliczka og Oskar Schindlers Fabrik og Sejltur på floden Wisla
Efter morgenmaden kører vi lige syd for Krakow, hvor kilden til byens mangeårige rigdom er placeret. Nogle af de største saltminer i Europa, der i middelalderen var kendt som det “Hvide Guld”. Vi skal med elevator flere hundrede meter under jorden, hvor vi møder en storslået verden af lange gange, der munder ud i fantastiske sale, hvor skulpturer er formet i salt. Vi kommer forbi underjordiske søer og ser flere kirkelige katedraler udhugget i salt. Vi får en særdeles kompetent rundtur, inden vi igen dukker op til overfladen. Der bliver mulighed for at tage en let frokost i området ved Wieliczka.
Saltminerne i Wieliczka er et underjordisk paradis. Foto: Pixabay
Herpå kører vi via det kommunistiske Nowa Huta, en bydel der skulle forsøge at bryde med den borgerlige nationale arv, Krakow var forbundet med. Området er præget af ensartede blokke og ideen om at skabe et nyt socialistisk menneske. Ude fra ser vi den imponerende Noahs Ark Kirke, som Karol Wojtyla – den senere pave Johannes Paul II – fik trumfet igennem skulle bygges. Det er kun en kort tur rundt i Nowa Huta, hvorpå vi krydser floden Wisla for at komme til Podgorze, hvor den sudetertyske forretningsmand Oskar Schindler startede en emaljefabrik under den nazistiske besættelse af Polen.
Vi skal besøge det fremragende museum om Schindler og generelt om Polen under 2.verdenskrig. Hvis ikke filmen er set før, så er det næsten et must. Foto: Pixabay
Schindler så det tyskkontrollerede område Generalguvernementet som et sted med mange muligheder og den billige jødiske arbejdskraft som vejen til hurtig rigdom. Imidlertid ændrede Oskar Schindlers perspektiv sig fra økonomisk vinding til hjælpeindsats for de jøder, der arbejdede for ham. Den berømte liste over folk, der arbejdede for ham og dermed kunne flyttes til mindre farlige lejre i Mæhren, reddede over 1000 jøder og har sikret Oskar Schindler noget så sjældent som heltestatus – trods hans nazistiske partimedlemskab – i Israel. Berømmelsen og eftertiden husker mest af alt Schindler på grund af Steven Spielbergs film “Schindlers Liste”.
Vi ser museet der er ualmindeligt omfattende og detaljeret. Der bliver mulighed for at følge rejselederen til fods til det jødiske kvarter Kazimierz. Området er et af Krakows mest livlige og vibrerende omend at de jødiske beboere stort set forsvandt efter anden verdenskrig. Et oplagt sted at finde aftensmad.
Det jødiske Kazimierz er fyldt med hyggelige cafeer og pladser. Foto fra Tripadvisor
6.dag: Den Sorte Madonna på klosteret Jasna Gora og Wroclaw
Efter morgenmaden forlader vi det dejlige Krakow og kører ad landevej igennem et charmerende landskab i nordlig retning mod Czestochowa. Her ligger klosteret og fæstningen Jasna Gora, der har været ramme om flere vigtige begivenheder i den polske historie. Man var i 1656 i stand til at afvise en svensk erobring, hvilket betød, at krigslykken vendte, og Polen blev reddet. I forlængelse heraf kronede man ikonmaleriet af Den Sorte Madonna til Polens Moder. Maleriet regnes af nogle religiøse grupper for at stamme fra Det Hellige Land på Jesu tid, mens andre nøjes med at konstatere, at det er langt over 1000 år gammelt. Det danner ramme om utallige gudstjenester og en sjældent set religiøs hengivenhed i kapellet for madonnaen. Vi oplever denne intense religiøse fornemmelse, når vi får rundvisning på klosteret og tager del i messen.
Den sorte Madonna med nærmest konstant messe om ikonet, der også kaldes “Polens Dronning”. Vi ser dette på vores tur til Jasna Gora. Foto: Anders Bager Eriksen (2018).
Efter denne stærke oplevelse af polsk katolicisme, der spiser vi frokost ved klosteret inden vi fortsætter af smukke landeveje mod Wroclaw. Her indkvarterer vi os igen på Hotel Tumski – som vi kender fra tidligere – og resten af eftermiddagen er til at bruge på egen hånd. Man kan gå en tur til markedspladsen, se universitetets imponerende Aula Leopoldina eller sejle på floden Oder.
7.dag: Hjemkørsel – Wroclaw – Berlin – Fyn.
Vi forlader Wroclaw efter en tidlig morgenmad. Derpå går det igennem området Nedre Schlesien og til grænsen til Tyskland ved Forst. Herpå forbi Cottbus og mod Berlin. Vi satser på tidlig frokost ved Berlin – for dem, der ønsker at deltage, arrangeres der frokost på en hyggelig restaurant i Berlin, hvor man normalt får så rigeligt med mad, at sulten ikke er voldsom resten af dagen. Vi kører derefter igennem Tysklands hovedstad, hvor vi fra bussen ser flere seværdigheder undervejs såsom Brandenburger Tor og Checkpoint Charlie, men stadig har fokus på at komme hjemad. Vi passerer op igennem Mecklenburg og Slesvig-Holsten hvor der er aflæsning igennem Sønderjylland – Fredericia Station og Fyn til og med Nyborg Station midt på aftenen.
Historiske Rejser har som mål at levere unikke rejseoplevelser til alle, der vil opleve verden i et historiske perspektiv. Vi arrangerer pakkerejser på en række af de områder, hvor vi er specialister og så skræddersyr vi grupperejser til grupper i alle størrelser, der ønsker deres helt egen rejse med netop den historiske vinkel I ønsker.
På Historiskerejser.dk kan rejser bestilles, foredrag bookes og rejsebøger købes. Og så kan du læse løs i arkivet med mere end 1200 historiske artikler, som vil selv har skrevet. Og vi har været alle de steder vi skriver om – lige dér, hvor historien har sat sine spor.
Din kompetente rejseleder hedder hos Historiske Rejser hedder Anders og er cand. mag. i historie og religion og har mere end 15 års rejseledererfaring.
Historiske Rejser har som mål at levere unikke rejseoplevelser til alle, der vil opleve verden i et historiske perspektiv. Vi arrangerer pakkerejser på en række af de områder, hvor vi er specialister og så skræddersyr vi grupperejser til grupper i alle størrelser, der ønsker deres helt egen rejse med netop den historiske vinkel I ønsker.
På Historiskerejser.dk kan rejser bestilles, foredrag bookes og rejsebøger købes. Og så kan du læse løs i arkivet med mere end 1200 historiske artikler, som vil selv har skrevet. Og vi har været alle de steder vi skriver om – lige dér, hvor historien har sat sine spor.
Din kompetente rejseleder hedder hos Historiske Rejser hedder Anders og er cand. mag. i historie og religion og har mere end 15 års rejseledererfaring.