Kultur- og musikrejse til Dresden
Dresden var i århundreder en af de ypperligste arkitektoniske perler i det tyske kulturområde og en skønhed for øjet. Den yndefulde fremførelse af italiensk barok, klassicisme og renæssance tog alle besøgende med storm i de år hvor byens kurfyrster ikke bare regerede over Sachsen, men også var konger af Polen. Dette summende billede af en svunden tid før verdenskrige og modernitet, blev tilintetgjort ved de altødelæggende bombardementer af Dresden i februar 1945. Nazismens efterfølgere – socialismen – udbedrede nogle af skaderne, men det er siden genforeningen i 1990 at billedet af det gamle Dresden er genopstået. Oplev og nyd dette til fods, med en sejltur på Elben, en naturskøn tur i det Saksiske Schweiz og en musikalsk oplevelse hvor mulighederne er mange; drengekoret i Kreuzkirche, Semperoperaen, kirkekoncert i Frauenkirche eller filharmonikerne. På hjemrejsen vil vi sejle igennem det charmerende å-landskab Spreewald, hvor det oprindelige slaviske folk, Sorberne, holder til.
Turen er arrangeret i samarbejde med FOF Syd- og Vestsjælland og tilmelding foregår til dem
Rejsen Kort Fortalt
Læs eventuelt forud i Rejseleder Anders Bager Eriksens bøger om Berlin og Dresden
LÆS ARTIKLEN OM ELBENS FIRENZE
1.dag: Slagelse/ Næstved – Færge Gedser-Rostock – Dresden
Vi starter dagen med opsamling i Slagelse (6.30) og Næstved (7.15) og derefter videre til færgen Gedser-Rostock, hvor vi i fællesskab nyder morgenmad ombord på færgen. Derefter ankommer vi til Rostock, hvor turen går igennem Mecklenburg med søerne, Brandenburg rundt om Berlin og videre sydover til Dresden, hvor vi forventeligt ankommer sidst på eftermiddagen.
Undervejs vil rejselederen fortælle om Dresdens historie på en levende og forståelig facon. Denne fortælling vil særligt fokusere på det gamle Dresden “Elbens Firenze” og på bombardementet af Dresden i 1945.
Vores hotel er IBIS og ligger direkte ud til gågaden Prager Strasse og i tæt gåafstand til Dresdens Gamle bydel – Altstadt, som vi skal se på dag 2. Den første aften spiser vi i fællesskab.
REJSELEDERRUTE SLAGELSE – GEDSER, ROSTOCK – DRESDEN
En af aftenerne arrangeres en mulighed for at overvære en koncert.
2.dag: Byrundtur til fods i Dresdens gamle bydel
På denne dag er vi på gående byrundtur i Dresden. Vi bevæger os mod den historiske Altstadt, hvor vi passerer et af arnestederne for den fredelige revolution i 1989 Kreuzkirche, med det berømte drengekor. På vores vej igennem byen går vi ind omkring det genetablerede residensslot, vi ser et af verdens ældste offentlige museer: Zwinger, vi ser Semperoperaen hvor Richard Wagner og Richard Strauss uropførte flere af deres mesterværker, bevæger os forbi Hofkirche hvor den byens vigtigste kurfyrste August den Stærke ligger begravet, forbi det imponerende Fyrstetog hvor samtlige fyrster og konger i Sachsen er fremstillet til hest i Meissenporcelæn og ikke mindst den genopbyggede pragt Frauenkirche, hvis indre er lige imponerende som dets ydre. På de Brühlske Terrasser som Goethe kaldte “Europas balkon” får vi et fantastisk syn på Augustusbrücke og Neustadt.
Derefter slutter vi rundturen med at gå til frokost, hvoraf at det er en mulighed at gå over til det mere alternative og hyggelige Dresden-Neustadt og finde en restaurant, eller at besøge et af de mange museer eller kirker vi har set undervejs.
Eftermiddagen er til at nyde på egen hånd.
3.dag: Tur i bus langs Elben til det Saksiske Schweiz med Basteis fantastiske klippeformationer og til slottet Pillnitz med den imponerende have. Derefter med hjuldamper retur til Dresden af den smukkeste vej.
Efter morgenmaden kører vi en smuk tur langs Elben, hvor vi bl.a. oplever en betagende udsigt til de tre patricierslotte Waldschlösschen, over broen Das Blaues Wunder og igennem det yndefulde område hvor Friedrich Schiller skrev teksten til “Ode an die Freude”. Vi fortsætter videre igennem Richard Wagners barndomshjem Graupa og til Pirna, hvorefter vi kører ind i det fascinerende landskabsområde Det saksiske Schweiz. Det kuperede skovområde med de mange kursteder er fyldt med fascinerende klippeformationer, der blandt andet har inspireret Carl Maria von Weber til at skrive Jægerbruden/Der Freischütz. Det ypperligste punkt i det saksiske Schweiz er Bastei, hvor forunderlige klippeformationer hæver sig højt over Elbens bugtninger. Der er muligheder for at vandre samt at gå på udstilling. Derefter kører vi nedenfor den imponerende fæstning Königstein tilbage langs Elben til slottet Pillnitz, de saksiske kurfyrsters imponerende tvillingeslot ved vandet. Slotshaven er ikke mindst imponerende i form af den kæmpe Kamelia der står i haven. Der bliver tid til at se såvel slot som have. Efter et par timers ophold ved slottet går vi ombord på en af Elbens hjuldampere og sejler i retning mod Dresden, hvor vi sejler i det kuperede charmerende landskab som vi havde fornøjelsen af at køre igennem på udturen. Tilbage i Dresden er der mulighed for at returnere til hotel eller at få mere ud af den skønne by.
4.dag: Sejltur i Spreewald og derefter med færge hjem
Vi siger farvel til Dresden, men er ikke færdige med at opleve idet at vi mellem Dresden og Berlin kører ind til Lübbenau, der ligger i Spreewald, der er et charmerende område hvor floden Spree er blevet til et vidt forgrenet system af diverse åer og andre mindre vandløb, der er en del beboelse særligt af det oprindelige slaviske folk Sorberne. Vi sejler en tur og oplever den fantastiske renhed og stilhed. Derefter går det videre forbi Berlin og mod Rostock. På færgesejladsen slutter vi af med fælles aftensmad ombord på færgen. Derefter returnerer vi til Næstved og Slagelse.
Prisen er 4999,-
Tillæg:
Tilmelding foregår til FOF Syd- og Vestsjælland på telefon 58 52 81 64 eller mail: info@fof-sydvest.dk
En tilmelding er registreret ved indbetalt depositum på 1000 på følgende konto: Ved indbetalingen skriver i det fulde navn på alle deltagere på rejsen. Ved tilmelding efter 1.februar opkræves det fulde beløb.
Vigtigt !!! – Turen er garanteret gennemførelse! – Der er stadig plads!
Turen gennemføres ved minimum 25 deltagere.
Opsamling: Slagelse: Busterminalen klokken 6.30. Næstved: Rådmandshaven, klokken 7.15.
Hjemkomst: Forventeligt i Næstved cirka: 20.15 og Slagelse cirka 21.00
Turens tekniske arrangør er:
Historiske Rejser ApS medlem af Rejsegarantifonden (2592).
Historiske Rejser har som mål at levere unikke rejseoplevelser til alle, der vil opleve verden i et historiske perspektiv. Vi arrangerer pakkerejser på en række af de områder, hvor vi er specialister og så skræddersyr vi grupperejser til grupper i alle størrelser, der ønsker deres helt egen rejse med netop den historiske vinkel I ønsker.
På Historiskerejser.dk kan rejser bestilles, foredrag bookes og rejsebøger købes. Og så kan du læse løs i arkivet med mere end 1200 historiske artikler, som vil selv har skrevet. Og vi har været alle de steder vi skriver om – lige dér, hvor historien har sat sine spor.
Din kompetente rejseleder hedder hos Historiske Rejser hedder Anders og er cand. mag. i historie og religion og har mere end 15 års rejseledererfaring.
Historiske Rejser har som mål at levere unikke rejseoplevelser til alle, der vil opleve verden i et historiske perspektiv. Vi arrangerer pakkerejser på en række af de områder, hvor vi er specialister og så skræddersyr vi grupperejser til grupper i alle størrelser, der ønsker deres helt egen rejse med netop den historiske vinkel I ønsker.
På Historiskerejser.dk kan rejser bestilles, foredrag bookes og rejsebøger købes. Og så kan du læse løs i arkivet med mere end 1200 historiske artikler, som vil selv har skrevet. Og vi har været alle de steder vi skriver om – lige dér, hvor historien har sat sine spor.
Din kompetente rejseleder hedder hos Historiske Rejser hedder Anders og er cand. mag. i historie og religion og har mere end 15 års rejseledererfaring.